Staff

North Gem School District #149 Faculty and Staff List
Name Position Extension
Administration
David Sotutu Superintendent/Principal 17
Kari Lish District Clerk/Business Manager 12
Rhonda Banks  Secretary 10
Heather Rowe Special Programs Director/Dean of Students 50
Jerry Bean Counselor/College and Career Advisor/Testing Coordinator 27
Elementary School   (Pre-K through 5th grade) 
JulieAnna Lee Kindergarten, Pre-school 38
Stephanie Christensen 1st Grade 39
Melanie Williams 2nd grade 40
Kim Lloyd 3rd Grade 35
Sam Wadsworth 4th Grade 36
 Julie Holbrook  5th Grade  47
 Suzanne Barfuss PE  19
Jennifer Seamons Music 29
Joy Nelson Special Education 22
Middle School (6th through 8th grade)
Suzanne Barfuss Math, Social Studies (6th & 7th grade), State Test Prep 19
Diane Christensen English Language Arts, Reading, Computer Applications 49
Ken Christensen Science, PE, Health 23
Emily Apgood STEM, Engineering 45
Randall Apgood Intro to Ag. Industries 42
Dana Strong Social Studies (8th grade) 14
Jennifer Seamons Music, Musical Theater 29
Joy Nelson Special Education 22
High School  (9th through 12th grade)
Dana Strong Crafts for Life, US History, World Cultures, Economics, Ethics, US Government, Journalism 14
Ken Christensen Life Sports, Weights, Health 23
Rebecca Renfroe English, Creative Writing, Speech, Debate, State Test Prep 15
Jennifer Seamons Band, Orchestra, Choir 29
Emily Apgood Physics, Physical Science, Biology, Chemistry, Publications 45
Randall Apgood Agriculture, Animal Science, Welding, Small Engines, Fabrications, Leadership 42
Justin Williams Financial Algebra, Algebra, Geometry, Calculus, Advance Math 46
Jerry Bean Idaho Digital Learning Academy (IDLA) Advisor 27
Joy Nelson Special Education 22
Support Staff
Kevin Neese Maintenance/Transportation Supervisor
Jill Askew Child Nutrition/Kitchen Supervisor 16
Jim Murdoch Information Technology Specialist 11
Nicole McLain Library Media Specialist 25
Lacy Whiting Special Education Paraprofessional
Roxie Holsten Special Education Paraprofessional
Debby Setser Special Education Paraprofessional/Custodian
Brenda Barnes Title I Paraprofessional
Michelle White Title I Paraprofessional
Robyn Williams Kindergarten/Pre-School Paraprofessional
Riley Askew Custodian 20
Belle Jenkins Custodian
Karen Davids Cook
Cami Johnson Cook
Zack Strong Cook
Jenny Cooper Cook
A.K. Shaw Bus Driver
Mickelle O’Brien Bus Driver
Brian Mendenhall Treasurer
updated 8/22/17